Social Media

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
O SAPO apresenta hoje a sua nova proposta Sapo Prime, um novo modelo de conteúdos do maior agregador português de conteúdos.
A inovação contínua é, sem dúvida, uma das características das Marcas de Excelência
Ask not what your country can do for you—ask what you can do for your country. - John F. Kennedy. 

Happy Mashujaa day to all Kenyans
Esta semana, o Expansão publicou a nossa reflexão sobre um dos temas relevantes para as Marcas numa fase do ano em que se constroem os orçamentos...
#superbrands #superbrandsangola
Apple, Google i Amazon najcenniejszymi markami na świecie. „1/3 firm z pierwszego raportu Interbrand” (Top 100)

www.wirtualnemedia.pl/artykul/apple-google-i-amazon-najcenniejszymi-markami-na-swiecie-dlaczego-wartosc-wycena-najbardziej-cenne-firmy?fbclid=IwAR0WeLh9a_Jck56a1t4NLcpqEqJi_RqUMI7i1VJ-iY9lZPst87x3enqAk4Q
Oggi Interbrand ha pubblicato la classifica dei Best Global Brands 2019. Il podio è sempre dominato dalle tech companies (Apple, Amazon.com, Google) ma la cosa più interessante è che nel dettagliato report si parla della fine del positioning (concetto su cui il branding è tuttora fondato) a favore delle trajectories e delle iconic moves. Insomma di come i Superbrands evolvono ogni giorno per allineare perfettamente le human thruths che servono, le experience che garantiscono e gli economics che li sostengono.  #marketing #branding #interbrand #superbrandsImage attachment
Zum sechsten Mal in Folge ist unsere #Superbrand CosmosDirekt der Beliebteste Kfz-Versicherer Deutschlands. In einer aktuellen Studie des Deutschen Instituts für Service-Qualität (DISQ) erhält der Direktversicherer erneut die Note sehr gut und setzt sich damit gegen 36 andere Kfz-Versicherer durch. Wir gratulieren! 💪🚀

https://www.presseportal.de/pm/63229/4398378
מתי? אחרי החגים...
Video image

Comment on Facebook

October 14th, 9:39 am

Superbrands Angola

... See MoreSee Less

October 11th, 12:02 pm

Superbrands Hrvatska

Jučer smo proslavili s partnerima! 😊Dhar media, marketinška agencija uteljemeljena na načelima dharmičkog menadžmenta, već deset godina nosi služenje kao temeljnu vrijednost. Prijatelji, kolege, partneri i klijenti, okupili su se 10. listopada u Studiju smijeha, kako bi zajednički proslavili veliku obljetnicu agencije koja je tu zbog njih i kojima se daje, a od kojih dobiva jednako toliko nazad.

“Mi smo registrirali Dhar mediju, vi ste ju kreirali.” izjavila je Lea Brezar, CEO i suvlasnica Dhar medie, spisateljica i pjesnikinja, zahvalivši okupljenima. "Deset je godina iza nas. Deset godina vrijednosti na kojima temeljimo svoje poslovanje i koje su prepoznali naši partneri i klijenti. One koje živimo sa svojim timom upravo pokazujući vlastitim primjerom - biti uspješan na temeljima dharmičkog menadžmenta. Hvala svima koji su dio naše priče!”

Veseli tim agencije pobrinuo se za opuštenu atmosferu, dobru zabavu i cjelovečernji smijeh, a nisu se bojali ni našaliti na svoj račun – tako je svakog člana tima u stand up nastupu predstavila Marina Orsag, izmamivši svima osmijehe na lica. Večer je to koja je zaokružila desetljeće poslovanja pod mantrom “We d(h)are. Usudimo se biti drugačiji.”

“Otvoriti tvrtku u jeku recesije te 2009. godine bio je smio i pomalo lud pothvat, ali deset godina je iza nas! Dokazali smo da se dobrim odnosom prema zaposlenicima i klijentima može daleko, kakvo god bilo okruženje. Hvala svim našim klijentima, sadašnjim i bivšim zaposlenicima koji su pomogli u stvaranju ove lijepe priče.” naglasio je Slaviša Brezar, art direktor, suvlasnik Dhar medie.

Odvažni ponajprije u inzistiranju da jedino ispravne vrijednosti, svrha i služenje mogu rezultirati uspjehom u poslovanju, Dhar media na vlastitom primjeru pokazuje kako dharmički menadžment može zaživjeti. S deset godina iskustva, bezuvjetnog davanja i entuzijazma u leđima, okreću se budućnosti. Nastavljaju plesti mrežu nadahnuća, napretka, istine i ljubavi na kojoj se temelji dharmički menadžment. Vesele se rastu, kako svome, tako i svojih partnera i klijenata – jer jedino zajednički se i može rasti.
... See MoreSee Less

A legkiválóbb üzleti márkák között negyedik alkalommal szerepel a Güntner-Tata márka.
A Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft. képviseletében Schnörch Tamás kereskedelmi vezető vette át a márkának járó Business Superbrands oklevelet.
A legjobb 400 Business Superbrands díjas márka között szerepel a Róna Mezőgazdasági Szövetkezet is 2019-ben. Nagy József ügyvezető vette át a tanúsító oklevelet Inzám Andrea kollégánktól. Gratulálunk!
Video image

Comment on Facebook

Follow the link below to see all your favourite brands on the SuperbrandsTV - SBTV Channel: goo.gl/Zh3PME

Video image

Comment on Facebook

Follow the link below to see all your favourite brands on the SuperbrandsTV - SBTV Channel: goo.gl/Zh3PME

Nice.

October 9th, 10:26 am

Please head to our new Facebook page Superbrands Malaysia - Rasmi and follow us on Instagram as well! ... See MoreSee Less

September 26th, 8:45 am

Czech Superbrands

Zástupci některých nejúspěšnějších značek v České republice za rok 2019 se sešli v Národním muzeu a v rámci galavečera Czech Superbrands 2019 Tribute Event jim byla předána ocenění. Atmosféra slavnostního večera se nesla v duchu sloganu „Tóny pro Superbrands, které mají v Česku zvuk“. Tomu odpovídal i program večera, na kterém vystoupili mimo jiné Czech Boys Choir Boni Pueri | Český chlapecký sbor Boni pueri a Klárka Gibišová, devítiletá klavírní virtuoska. Superbrands, nejuznávanější globální autorita, hodnotí a oceňuje nejlepší obchodní značky ve více než 90 státech světa. Ocenění Honorary Superbrand 2019 odnesl Nadační fond Kapka naděje. Uděleno bylo rovněž ocenění Osobnost roku. Tou se stala osobnost z vědeckého prostředí, a to neurochirurg prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc. Toto ocenění je udělováno na základě nominací odborné poroty Brand Council a návazně o vítězi rozhoduje veřejnost v rámci celorepublikového průzkumu GfK. Letošního průzkumu, který rozhodl o volbě Osobnosti roku se zúčastnilo čtyři tisíce respondentů. Titulem Superbrands oceněné značky i další hosty slavnostního večera pozdravil čestný host Christian Archambeau, výkonný ředitel Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví.
Právo užívat pečeť kvality Superbrands si odneslo téměř 70 obchodních značek, z nichž 49 získalo titul spotřebitelská super značka, Consumer Superbrands, a dalších 18 obdrželo B2B titul - Business Superbrands.
Business Superbrands - ADLER Czech, a.s., VM FOOTWEAR, Komwag, podnik čistoty a údržby města, a.s. podnik čistoty a údržby města, a.s., SWS, Pražská plynárenská, a.s., PackWay, HÖRMANN, University of New York in Prague, SOUDAL, LABEL design, UNIQA, CRA-ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE, EKOBAL, AROS-osiva, ISOTRA, GORDIC, FANUC Czech, Zátiší Catering.
Consumer Superbrands - Kores, SEPHORA, DEDRA INNOVATIONS, Electro World, dm drogerie markt Česká republika, Auto Palace, mBank.cz, Gepard Finance, Pražská energetika, pangamin, Vileda ČR a SR, Česká spořitelna - penzijní společnost, PE-PO, Carlson, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, KLENOTY AURUM, Wobenzym, KNIHY DOBROVSKÝ, Wüstenrot Česká republika, Staropramen, Romotop, Babiččiny nudle, Walmark, PRIMIGI, RE/MAX Česká republika, Costa Coffee Czech Republic, Piedra UNO a.s., kamenný koberec, SCANquilt CZ, Persil, GECO, Jazyková škola LITE Praha, HORNBACH, HERBALIFE, Cofidis, SUPER ZOO, Crystalex, COREGA, SENSODYNE, Kaufland Česká republika, POTREFENÁ HUSA, NN Životní Pojišťovna, Fotolab.cz, Brit, Prima, BENU Lékárna, Marlenka, Dormeo Czech Republic, EVROPA 2, Mastercard.
... See MoreSee Less

Zástupci některých nejúspěšnějších značek v České republice za rok 2019 se sešli v Národním muzeu a v rámci galavečera Czech Superbrands 2019 Tribute Event jim byla předána ocenění. Atmosféra slavnostního večera se nesla v duchu sloganu „Tóny pro Superbrands, které mají v Česku zvuk“. Tomu odpovídal i program večera, na kterém vystoupili mimo jiné  Czech Boys Choir Boni Pueri | Český chlapecký sbor Boni pueri a Klárka Gibišová, devítiletá klavírní virtuoska. Superbrands, nejuznávanější globální autorita, hodnotí a oceňuje nejlepší obchodní značky ve více než  90 státech světa. Ocenění Honorary Superbrand 2019 odnesl Nadační fond Kapka naděje. Uděleno bylo rovněž ocenění Osobnost roku. Tou se stala osobnost z vědeckého prostředí, a to neurochirurg prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc. Toto ocenění je udělováno na základě nominací odborné poroty Brand Council a návazně o vítězi rozhoduje veřejnost v rámci celorepublikového průzkumu GfK. Letošního průzkumu, který rozhodl o volbě Osobnosti roku se zúčastnilo čtyři tisíce respondentů. Titulem Superbrands oceněné značky i další hosty slavnostního večera pozdravil čestný host Christian Archambeau, výkonný ředitel Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. 
Právo užívat pečeť kvality Superbrands si odneslo téměř 70 obchodních značek, z nichž 49 získalo titul spotřebitelská super značka, Consumer Superbrands, a dalších 18 obdrželo B2B titul - Business Superbrands.
Business Superbrands - ADLER Czech, a.s., VM FOOTWEAR, Komwag, podnik čistoty a údržby města, a.s. podnik čistoty a údržby města, a.s., SWS, Pražská plynárenská, a.s., PackWay, HÖRMANN, University of New York in Prague, SOUDAL, LABEL design, UNIQA, CRA-ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE, EKOBAL, AROS-osiva, ISOTRA, GORDIC, FANUC Czech, Zátiší Catering. 
Consumer Superbrands  - Kores, SEPHORA, DEDRA INNOVATIONS, Electro World, dm drogerie markt Česká republika, Auto Palace, mBank.cz, Gepard Finance, Pražská energetika, pangamin, Vileda ČR a SR, Česká spořitelna - penzijní společnost, PE-PO, Carlson, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, KLENOTY AURUM, Wobenzym, KNIHY DOBROVSKÝ, Wüstenrot Česká republika, Staropramen, Romotop, Babiččiny nudle, Walmark, PRIMIGI, RE/MAX Česká republika, Costa Coffee Czech Republic, Piedra UNO a.s., kamenný koberec, SCANquilt CZ, Persil, GECO, Jazyková škola LITE Praha, HORNBACH, HERBALIFE, Cofidis, SUPER ZOO, Crystalex, COREGA, SENSODYNE, Kaufland Česká republika, POTREFENÁ HUSA, NN Životní Pojišťovna, Fotolab.cz, Brit, Prima, BENU Lékárna, Marlenka, Dormeo Czech Republic, EVROPA 2, Mastercard.

September 21st, 10:04 am

Superbrands Philippines

On the Fly…
Many a professional or better, today’s billionaires say; listen to your gut; it’s what makes you succeed. And yet those in the academe will insist with diligent study without a working theory you are bound to fail. So which is it?
When you buy a car it can turn out to be a lemon regardless of the brand you perceive to be the best and yet with the F1 series specially crafted to run the fastest, in competition only one can win amongst the best.
In business especially with the banking industry there is no room for mistakes. So is it possible to make no mistakes? Even the Federal Reserve in the US of A, and its men and women of upmost integrity working as a guide to steer the worlds economy make mistakes. If it didn’t we would never have experienced economic downturns and recessions. Maybe those crazy enough to defy the rules are correct, Kim Jun Ung is still around and keeping is nuclear arsenal in the face of the worlds damnation.
You need not be a rocket scientist to generate a profit. The peanut vendor is happy as he succeeds to generate a profit after a hard days work and that is in spite of his personal choice of where to sell his goods. A casino owner/ proprietor can easily lose billions in scams with ingenious theft. You can easily lose your corporation (mind you) with a single stroke of forgery utilizing no less the Securities and Exchange Commission by simply filing a General Information Sheet and should you file legal cases you end up in court with a interpleader which by the way is all legal but to suffer decades in court.
What is legal and what is academic are not necessarily what is called sure fire. Franchising for example are not guaranteed business ventures. It takes capital, determination and discipline on behalf of the franchisee and most important of all, luck.
The problem however is we cannot hedge on luck. We can’t buy it, we can’t influence it, we can’t even study it, much less foresee it. Now, turning to fate and praying for deliverance is not necessarily the answer. And if it was your lotto tickets will make you the millionaire.
I guess the question should be; are you already successful or are you still trying. A friend once told me; “you are if you only knew already there”. Philosophical as it sounds vague it makes life sound like you live it on the fly. And why not!
... See MoreSee Less

Load more